100. rocznica Odzyskania Niepodległości RP w naszym Ośrodku

100 - lecie Niepodległej Polski

Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych uroczystości patriotycznych w Polsce.W tym roku data 11 listopada jest szczególna, gdyż przeżywamy okrągłą 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W naszej wspólnocie uroczyście świętowaliśmy ten wyjątkowy Jubileusz w dniu 9 listopada. Z tej okazji odbył się „Koncert pieśni patriotycznych” w wykonaniu uczniów naszej szkoły, który połączony został z lekcją historii.

Obchody rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewaniahymnu państwowego o godz. 11:11. Cała wspólnota Ośrodka stojąc na baczność przed flagą Polski, którą wprowadził poczet sztandarowy,z dumą i pełną piersiązaśpiewała kolejne zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

Koncert Pieśni patriotycznych przebiegał w podniosłej atmosferze, którą odświętnym strojem w barwach narodowych zaznaczyli wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.  Dodatkowym akcentem była piękna dekoracja przedstawiająca orła wykonanego z papierowych liści biało – czerwonych. Patriotyczny charakter podkreślały także krzyże brzozowe z datami trzech rozbiorów Polski.

Jako pierwsi zaprezentowali się najmłodsi uczniowie naszej szkoły -„Słoneczka”, które przygotowała pani Agnieszka. Wszystkie dzieci pięknie ubrane w barwach narodowych z radością zaśpiewały: „Jesteśmy Polką i Polakiem, dziewczynką fajną i chłopakiem. Kochamy Polskę z całych sił. Chcemy byś również kochał ją i ty, i ty…”. Uczniowie dodatkowo ubogacili swój wspaniały występ ręcznie wykonanymi rekwizytami: tablicami z nazwami miast, papierowymi sercami oraz biało-czerwonymi listkami.

Ciekawą i wzruszającą inscenizację do piosenki „Uwięziony ptak” przedstawiła klasa „Tropicieli” i „Odkrywców”, które przygotowały pani Jolanta i pani Agata. Młodzież w obrazowy i symboliczny sposób przypomniała smutne dzieje Polski związane z niewolą pod zaborami. Punktem kulminacyjnym była scena ukazująca polskiego żołnierza, który wypędza zaborców i oswobadza z łańcuchów Polskę – w ciekawym i pięknym stroju orła.

W dalszej części koncertu mogliśmy usłyszeć popularne pieśni żołnierskie. Utwór „Szara piechota” znany pod tytułem zaczerpniętym z jej refrenu: „Maszerują strzelcy, maszerują” zaprezentowała klasa „Jeżyków” pod opieką pani Moniki. Chłopcyz ręcznie wykonanymi papierowymi rogatywkami żołnierskimi na głowie,w chustach moro i karabinami przewieszonymi przez ramię, dzielnie maszerowali w rytm pieśni. Powiewająca flaga Polski i czerwone róże otrzymane przez naszych „strzelców” były piękną ozdobą prezentowanej pieśni o tych, którzy dzielnie walczyli i ginęli za Polskę.

Kolejną pieśnią żołnierską była „My Pierwsza Brygada”, ulubiona pieśń Józefa Piłsudskiego. Zaprezentowały ją klasy „Gwiazdeczek”, „Tropicieli” i „Odkrywców”, które przygotowały panie: Elżbieta, Jolanta i Agata. Wszyscy pięknie ubrani w żołnierskich czapkach i chustach moro, trzymając w dłoniach flagę Polski, z powagą i radością maszerowali i śpiewali „najdumniejszą pieśń jaką kiedykolwiek Polska stworzyła”.

Pieśń wojskową „Przybyli ułani pod okienko”, która powstała do melodii ludowej, zaśpiewała klasa „Promyków” przygotowana przez panią Marzenę. Uczniowie z radością zaśpiewali i przedstawili piękną scenę przybyłych pod okienko w strojach żołnierskich ułanów, na koniach, które sami wykonali. Bogate stroje i rekwizyty ubogaciły cały występ zakończony wspólnym tańcem ułanów i góralek w pięknych strojach ludowych.

W dalszej części koncertu grupa pani Joanny przedstawiła swoje umiejętności wokalno -taneczne w piosence  „Od morza aż do Tatr”. Wszyscy odświętnie ubrani z czerwonymi wstążeczkami z dumą prezentowali trzymane w dłoniach symbole narodowe: godło oraz flagę Polski. Wyśpiewanym podniosłym słowom: „Polska to mój skarb. Dla niej gram, dla niej śpiewam” patriotycznego charakteru nadał uroczy taniec z trzymaną w dłoniach bardzo długą biało - czerwona szarfą.

Jako ostatnią mogliśmy usłyszeć znaną z programu telewizyjnego piosenkę „Kocham Cię Polsko”, którą zaprezentowały klasy „Jeżyków” i „Pszczółek”, przygotowane przez panią Agatę i Katarzynę. Wystylizowani na wzór kibiców sportowych,  pełni zapału i żywiołowości wyśpiewali i wytańczyli swoją miłość  do Ojczyzny. Wszyscy zgromadzeni dali się porwać ich radosnemu wykonaniu, co okazali wspólnym śpiewem i oklaskami w rytm muzyki.

Dzieci i młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchała także lekcji historii, która była ważnym źródłem informacji o trudnych losach naszej Ojczyzny.Omówione zostały symbole narodowe i ich rola w życiu każdego Polaka. Uczniowie przybliżyli także znaczenie słów „zabory” i „niepodległość” oraz poznali najważniejszą postać tego okresu historycznego jaką był Józef Piłsudski.

„Koncert pieśni patriotycznych” spotkał się z wielkim entuzjazmem wśród dzieci, młodzieży i wychowawców. Wszyscy bardzo chętnie włączyli się w uroczystości poprzez zaangażowanie w śpiew, scenografię, bogate i różnorodne stroje oraz rekwizyty. Doceniając włożony wysiłek uczniowie otrzymali jubileuszowe, pamiątkowe kotyliony oraz słodką niespodziankę w postaci dużego cukierka w barwach narodowych.

Na zakończenie uroczystości obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami i opiekunami na czele z Dyrektorem, Ks. Markiem, przeszli pod pomnik poległych podczas I i II wojny światowej. Oddając hołd zmarłym bohaterom, złożyliśmy wieniec i zapaliliśmy przyniesione białe i czerwone znicze. We wspólnej modlitwie polecaliśmy tych którzy zginęli w walce za Polskę oraz naszą „małą Ojczyznę” – Jadowniki Mokre.

Dzień Niepodległości był bardzo podniosłym ale i radosnym dniem w naszej szkole. Prezentowane przez uczniów piękne pieśni żołnierskie i patriotyczne rozwinęły w nas ducha patriotyzmu i przybliżyły naszą bogatą historię.  Przez uroczyste obchody tego święta oddaliśmy hołd naszej Ojczyźnie i tym wszystkim bohaterom, którzy przez swoje męstwo i heroiczną odwagę utorowali nam drogę do dzisiejszej niepodległej Polski. 

       

       

Zapraszamy do galerii

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.