80. urodziny J.E. Abp. Józefa Kowalczyka - Prymasa Seniora

Dn. 28 sierpnia 2018r. wspólnota Ośrodka, licznie zaproszeni goście oraz mieszkańcy Jadownik Mokrych uczestniczyli w szczególnej i wzruszającej uroczystości 80. urodzin abp. Józefa Kowalczyka Prymasa Seniora.

Do Jadownik Mokrych przybyli: kardynał Stanisław Dziwisz, Nuncjusz Apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio, Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik, arcybiskup nuncjusz Henryk Nowacki,  biskup tarnowski Andrzej Jeż,  biskup płocki Piotr Libera, biskup kaliski Edward Janiak, biskup kielecki Jan Piotrowski, biskup Antoni Długosz z Częstochowy, biskup Krzysztof Wętkowski – z Gniezna, biskupi pomocniczy diecezji tarnowskiej: biskup senior Władysław Bobowski i biskup Stanisław Salaterski.

W uroczystości uczestniczyli również rodzina, przyjaciele Prymasa Seniora i przedstawiciele samorządu.

Podczas Mszy św. wygłaszający kazanie kardynał Stanisław Dziwisz wskazał na liczne inicjatywy i działania abp. Józefa Kowalczyka, wybitnego i cenionego przez Stolicę Apostolską nuncjusza i dyplomaty, starającego się „umacniać Kościół wewnątrz i jednocześnie przybliżać Kościół do świata, ale także świat do Kościoła”.

Również Papież Franciszek duchowo uczestniczył w uroczystościach i w specjalnym liście przekazał „wyrazy łączności, życząc obfitych darów Ducha Świętego i dziękując Bogu za minione lata, gratulując dokonań naznaczonych troską o sprawy Kościoła Powszechnego i Kościoła, który jest w Polsce”.

Szczególne zasługi abp. Józefa Kowalczyka wiążą się z inicjatywą powstania naszego Ośrodka. Jak mówią mieszkańcy Jadownik Mokrych oraz rodzice dzieci niepełnosprawnych „wszystko, co tu mamy, zawdzięczamy Arcybiskupowi, bardzo go szanujemy i lubimy”.

Po uroczystej Mszy św. uczestnicy liturgii udali się do amfiteatru, gdzie podopieczni Ośrodka wraz z wychowawcami i opiekunami zaprezentowali występ artystyczny. Dzieci z wielkim przejęciem przedstawiły zabawne sceny nawiązujące do biografii Jubilata oraz życia naszej placówki. Piękne kolorowe stroje oraz tańce, szczególnie wzruszający taniec opiekunów wraz z dziećmi niepełnosprawnymi na wózkach, uzupełniły zaprezentowany spektakl.

W dalszej części uroczystości wszyscy zaproszeni goście, jak również wspólnota Ośrodka, złożyli Dostojnemu Jubilatowi serdeczne życzenia i gratulacje.


 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy do oglądania  NIEZWYKLE wzruszający prezent na 80. urodziny PRYMASA SENIORA

Orginalna Homilia kard. Stanisława Dziwisza

Zapraszamy do galerii

Zapraszamy na filmy

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.