Zmarł ks. Prałat Jan Kutrzeba

 

"Jedynym szczęściem jakie mamy na ziemi jest kochać Boga i wiedzieć , że on nas kocha”

Jan Maria Vianney

 

 

 

 

 

 

 

 

Zmarł ks. Prałat Jan  Kutrzeba długoletni proboszcz parafii Jadowniki Mokre, najstarszy kapłan diecezji tarnowskiej. 

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że 6 kwietnia 2020 roku w wieku 98 lat zmarł ks. Prałat Jan Kutrzeba długoletni proboszcz parafii Jadowniki Mokre.

Ks. Jan urodził się 16 października 1922 roku w Myślenicach, jako syn Stanisława i Marii z Brylickich. W roku 1945 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie,a po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego  Jana  Stepy, w dniu 20 czerwca 1948 roku w Tarnowie. W ciągu 70 lat kapłaństwa posługiwał jako wikariusz w parafiach: Wietrzychowice, Zbylitowska Góra i Brzesko (par. pw. św. Jakuba).

Od 17 sierpnia 1960 roku był proboszczem naszej parafii pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Jadownikach Mokrych. Ponadto sprawował obowiązki notariusza, wicedziekana i dziekana dekanatu Radłów. Proboszczem naszej parafii był do 13 maja 1997 roku. Po zakończeniu posługi proboszcza pozostał z nami otaczając cała nasza parafię i Wspólnotę Ośrodka swoją gorliwą modlitwą, sakramentalną posługą, długoletnim cierpieniem i pokorną służbą bliźniemu. Przez ostatnie lata w sposób szczególny związał się z naszą wspólnotą mieszkając w naszym Ośrodku. Mimo podeszłego wieku, cierpienia był zawsze pogodny i uśmiechnięty…

Budował nas zawsze swoją pobożnością, modlitwą, wewnętrznym pokojem serca, bogactwem intelektualnym, a nade wszystko swoją skromnością.Odszedł wspaniały i gorliwy kapłan, człowiek skromny, wielkiego serca i ogromnej życzliwości, dla którego Boża miłość była na pierwszym miejscu.

Zbudowani postawą księdza prałata z tym większą ochotą i gorliwością pełniliśmy opiekę nad Jego Osobą. Ufamy, że orędownictwo śp. Księdza Jana przed Zmartwychwstałym Jezusem wyjedna Boże błogosławieństwo dla naszej Wspólnoty oraz wszystkich tych, którzy przez wiele lat pełnili piękną, ofiarną, samarytańską posługę wobec jego osoby.

Dla Parafii  i Wspólnoty Ośrodka pozostanie w pamięci serca jako ,,Święty uśmiechnięty”.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę 8 kwietnia na cmentarzu parafialnym w Jadownikach Mokrych o godz. 12.00 ( stacja przy grobie).

W związku z epidemią koronawirusa obecnie nie możemy z racji obowiązujących ograniczeń w Polsce celebrować wspólnotowo Mszy św. pogrzebowej za śp. Ks. Jana ale będziemy to chcieli uczynić gdy minie stan zagrożenia epidemicznego. Uczynimy to w stosownym czasie wraz z najbliższą rodziną, wspólnotą parafialną, wspólnotą ośrodka, duchowieństwem diecezji tarnowskiej wraz z jej Pasterzem pod przewodnictwem naszego rodaka ks. abpa. Józefa Kowalczyka.

Zjednoczeni we wspólnej modlitwie prośmy dobrego Boga aby przyjął go do grona świętych w królestwie pokoju i światła, a nam dopomógł codziennie wypełniać to czego nauczał nas przez wiele lat swego kapłańskiego życia.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.