Diecezjalny Dzień Chorego w Ośrodku

Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi”. (Hi 29,15) Pod takim hasłem odbyły się obchody XXIII Światowego Dnia Chorego. Ustanowił je św. Jan Paweł II 13 maja 1992 r., wyznaczając wówczas jego datę na wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. To Święto stało się wezwaniem do całego Kościoła powszechnego, aby poświęcić jeden dzień w roku modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele.

Diecezjalne obchody XXIII Światowego Dnia Chorego odbyły się w tym roku w naszym Ośrodku. Centralnym wydarzeniem uroczystości była Msza Święta koncelebrowana w intencji chorych i cierpiących, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Biskup Tarnowski Andrzej Jeż. Przy ołtarzu Pańskim zgromadzili się  podopieczni Ośrodka, rodzice, pracownicy oraz parafianie z Jadownik Mokrych. Msza Św. była transmitowana przez RDN małopolska i RDN Nowy Sącz.

Eucharystię poprzedziła wspólna modlitwa Koronki do Bożego Miłosierdzia, w której zawierzyliśmy z ufnością samych siebie i nasze rodziny Miłosiernemu Bogu.  

Podczas Mszy Św. chorzy i cierpiący przyjęli sakrament Namaszczenia Chorych. Poprzez namaszczenie krzyżmem czoła i rąk otrzymali umocnienie oraz pokrzepienie sił w znoszeniu trudu choroby i niepełnosprawności.

W homilii skierowanej do chorych ks. Bp Andrzej Jeż podkreślił, że w ciężkim doświadczeniu, w bólu czy chorobie, człowiek nigdy nie jest osamotniony, bowiem sam Chrystus solidaryzuje się z wszystkimi, którzy cierpią. Ponadto zwrócił uwagę na pracowników służby zdrowia, którzy mają szczególną okazję, aby poprzez świadczoną z życzliwością, fachową pomoc medyczną docierać także do wnętrza pacjenta, do jego serca i myśli.  Traktowanie chorego jak kogoś bliskiego, jak zaznaczył ks. Biskup, jest najskuteczniejszą drogą przynoszenia ulgi w cierpieniu.

Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej podziękował wszystkim, którzy nie ograniczają niesionej pomocy tylko do ofiarowania ulgi ciału, lecz także starają się nieść chorym otuchę i umieją z cierpliwością wsłuchać się w głos chorych, cierpiących i samotnych.  Dziękował również wolontariuszom Caritas i pracownikom  Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży a także lekarzom, pielęgniarkom i kapelanom szpitali, domów opieki i hospicjów.

Podczas uroczystej Mszy Św. podopieczni Ośrodka Opiekuńczo – Rehabilitacyjnego podziękowali biskupowi za obecność i wspólną modlitwę w tym ważnym dla nich dniu.

Dzieci niepełnosprawne uczestniczyły w Liturgii Słowa czytając słowo Boże oraz modlitwę wiernych. Mszę Św. ubogacił piękny, chóralny śpiew w wykonaniu zespołu nauczycieli pracujących na co dzień w Ośrodku. 

W tym dniu Biskup Tarnowski Andrzej Jeż odwiedził także dzieci mieszkające w Domu Pomocy Społecznej w Jadownikach  Mokrych, które z radością przyjęły tak dostojnego Gościa, zaśpiewały piosenkę i wręczyły na pamiątkę serduszko.

Dziękujemy wszystkim chorym i niepełnosprawnym za dar wspólnej modlitwy. Więcej zdjęć w galerii

 

 

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.