Wizyta w Państwowej Straży Pożarnej

W dniu 20.03.2019 roku uczniowie naszych  Szkół  wraz z wychowawcami i opiekunami wybrali się z wizytą do Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie.  Celem wycieczki  był mieszczący się tam pokój doświadczeń  „Ognik – bezpieczny dom”. Strażak dyżurny przekazał dzieciom podstawową wiedzę na temat zagrożeń pożarowych oraz pokazał prawidłowe zachowania w sytuacji zagrożenia życia. Uczniowie mogli zobaczyć na wyświetlanym filmie najczęstsze przyczyny i następstwa pożarów w domu. Na terenie jednostki strażacy specjalnie do tego celu przygotowali pomieszczenie imitujące typowe mieszkanie. W mieszkaniu zainstalowano wytwornicę dymu teatralnego. Podczas realizacji programu pomieszczenia są częściowo zadymiane, tak aby przybliżyć dzieciom warunki realnego pożaru. Dzieci mają możliwość sprawdzenia jak nagrzewają się drzwi do pomieszczenia w którym wybuchł pożar. Dodatkowo dzieci utrwaliły sobie jak wykonać w sposób prawidłowy telefon alarmowy, przekazane im były informacje nt. tlenku węgla, zagrożeń związanych z prądem eklektycznym i wiele innych. Kolejnym etapem była możliwość zobaczenia garaży PSP, jak zawsze największe zainteresowanie wzbudziły wozy strażackie. Dzieci mogły je z bliska oglądać oraz podziwiać wyposażenie, jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy Przez chwilę wszyscy uczestnicy wycieczki mogli poczuć się jak strażacy, przymierzając hełm strażacki i umundurowanie. Uczniowie mogli zobaczyć jak strażacy zjeżdżają rurą do zdarzenia. Ciekawostka było również możliwość zobaczenia jak wyglądają codzienne ćwiczenia strażaków, szybkie rozwijanie węzy, podłączanie sprzętu. Na specjalną prośbę panowie polali wodę tworząc deszcz który mienił się w kolorach tęczy.  Za miłe spotkanie dzieci podziękowały strażakom wręczając własnoręcznie wykonane prace, życząc im wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwieństwami losu.