Rehabilitacja ruchowa

Rehabilitacja ruchowa polega na prowadzeniu ćwiczeń odpowiednio dostosowanych do występujacych wad i schorzeń naszych uczniów. Staramy się, aby te zajęcia były atrakcyjne, dlatego wprowadzamy dużo elementów zabawy i współzawodnictwa.

W naszej szkole prowadzone są zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. Dysponujemy salą rehabilitacyjną, która wyposażona jest w profesjonalny sprzęt do usprawniania tj.: bieżnia (podczas ćwiczeń wzmacniana jest siła mięśni  kończyn dolnych, korzystnie wpływa na układ krążeniowo-oddechowy), orbitrek (poprawa ogólnej wydolności organizmu, poprzez pracę wszystkich grup mięśniowych), steper (wzmacnianie mięśni ud i podudzi), rowerek rehabilitacyjny (poprawa aktywności mięśni pośladkowych, ud i tułowia), rotor elektryczny do ćwiczeń kończyn górnych i dolnych(poprawa zakresu ruchu w stawach, normalizacja napięcia mięśniowego). Zajęcia prowadzone są indywidualnie lub w grupach. Nie brakuje oczywiście tradycyjnych przyrządów jak drabinki, piłki, drążki czy materace. Dodatkowo w ramach rekreacji i odnowy dostępne są masażery, stoły tenisowe. Do dyspozycji dzieci są tor przeszkód, który pozwala rozwijać równowagę i koordynację wzrokowo-ruchową oraz boiska sportowe do gry w piłkę nożną, siatkową i koszykową. Jeśli jest wsazanie lekarza, dzieci mogą korzystać z zabiegów fizykalnych (prądy: DD,TENS, INTERFERENCYJNE, ELEKTROSTYMULACJA; pole magnetyczne, laser, lampa SOLLUX, lampa BIO-V, krioterapia, inhalacje, ultradźwięki), masażu (klasyczny, drenaż limfatyczny, segmentalny oraz sportowy), hydroterapii( kąpiel wirowa kończyn dolych, kończyn górnych, kąpiel całościowa z masażem podwodnym).

Jedną z atrakcji dostępnych dla dzieci i młodzieży jest siłownia zewnętrzna. Korzystamy z niej podczas zajęć wychowania fizycznego oraz zajęć dodatkowych. Siłownia wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt pozwalający rozwijać aktywność ruchową, korzystnie wpływa na układ krążeniowo-oddechowy, poprawia koordynację ruchową. Znajdują się w niej orbitrek, prasa ręczna, wioślarz, narciarz, steper/twister, prasa nożna/twister .

Na terenie Ośrodka znajduje się basen rehabilitacyjny, z którego dzieci i młodzież korzystają w ramach zajęć. Jest on niewątpliwie jednym z atutów szkoły dla uczniów lubiących zmagania sportowe i aktywny tryb życia.

Dobór terapii opracowany jest w oparciu o opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej, kartę przebiegu choroby, szeroko rozumianą obserwację dziecka oraz wywiad z rodzicami/opiekunami.

Terapią objęte są dzieci ze schorzeniami o podłożu:

• neurologicznym,
  • ortopedycznym,