W niedzielę, 19 października 2014 r. w rodzinnej parafii Dostojny Jubilat w czasie Mszy świętej dziękował Panu Bogu za 25 lat swojej biskupiej posługi. Przewodniczył Eucharystii, w której uczestniczyli: bp Władysław Bobowski, kapłani wraz z licznie zgromadzonymi rodakami i przyjaciółmi. Podczas wspólnej modlitwy dziękowaliśmy Bogu za życie i posługę abp. Józefa Kowalczyka oraz za wszelkie dobro jakie dokonało się za Jego przyczyną.
Po Mszy Świętej uczestnicy liturgii udali się do Ośrodka Opiekuńczo – Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, w którym miało miejsce dalsze świętowanie jubileuszowej uroczystości.
Na ten wyjątkowy dzień dzieci i młodzież wraz z wychowawcami przygotowały inscenizacje biblijną, której myślą przewodnią były słowa zaczerpnięte z kart Pisma Świętego: „Nie wyście mnie wybrali, ale Ja was wybrałem” (J 15, 9-17).
W otoczeniu scenerii Palestyny, ubrani w kolorowych strojach, podopieczni przedstawili wzruszające sceny: powołania przez Jezusa pierwszych uczniów, uciszenia burzy czy głoszenia Dobrej Nowiny. Dzieci z wielkim przejęciem ukazały wiarę, nadzieję i miłość, która była udziałem Apostołów. Nie zabrakło także radosnego tańca uwielbienia. W dalszej części uroczystości wspólnota Ośrodka i wszyscy Goście, złożyli gratulacje i życzenia Dostojnemu Jubilatowi.
Arcybiskup Józef Kowalczyk sakrę biskupią otrzymał 20 października 1989 roku w Bazylice Świętego Piotra na Watykanie z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II.
„Tobie, biskupie Józefie, zostało powierzone objęcie historycznej misji w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie, jednej z pierwszych założonych przez Stolicę Piotrową. Przerwana – jak wiadomo – w bardzo smutnych okolicznościach pięćdziesiąt lat temu, ta misja zostaje dziś podjęta jako znak nadziei” – mówił wówczas Jan Paweł II.
Jako dewizę posługi biskupiej abp Kowalczyk wybrał słowa: „Fiat voluntas Tua” (Bądź wola Twoja). W liście dziękczynnym za udzielenie sakry, napisał:
„Mam pełną świadomość zaufania, jakim zostałem obdarzony, oraz obowiązków, jakie przede mną stawia nowe powołanie w Kościele. Za przykładem Maryi, Matki Chrystusa i Matki Kościoła, odpowiadam na to wezwane słowem fiat – i Jej całą tę posługę zawierzam”.
W herbie biskupim obok krzyża, pastorału i gwiazdy symbolizującej Maryję, abp Kowalczyk umieścił pług. Tym samym nawiązał do swoich korzeni.
Wśród największych zasług posługi abp. Kowalczyka jako nuncjusza w Warszawie, wymienić należy podpisanie 28 lipca 1993 r. Konkordatu między RP a Stolicą Apostolską, który uznaje się za jeden ze wzorcowych. Wymiany dokumentów ratyfikacyjnych dokonano w Watykanie 25 marca 1998 r. i miesiąc później konkordat wszedł w życie.
W czasie swojej posługi doprowadził także do przywrócenia ordynariatu polowego Wojska Polskiego w 1991 r. oraz przygotował całościową reorganizację kościelnych struktur administracyjnych w Polsce, która dokonała się bullą Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae populus, z dnia 25 marca 1992 r. Jej podstawową ideą było – jak to definiował sam nuncjusz: „zbliżenie biskupów do wiernych”, drogą wprowadzenia mniejszych jednostek administracyjnych, nie przekraczających na ogół miliona wiernych.
Trzeba także zauważyć duży wkład abp. J. Kowalczyka w ustanowienie sześciu wydziałów teologicznych w strukturach uniwersytetów państwowych w Polsce jak i przy przekształceniu Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie w Uniwersytet kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w Uniwersytet papieski Jana Pawła II.
Ponadto uczestniczył w przygotowaniach i towarzyszył w podróżach apostolskich do Polski Jana Pawła II w latach 1991, 1995, 1997, 1999, 2002 oraz Benedykta XVI w 2006. Konsekrował 12 biskupów i był współkonsekratorem podczas sakry 10 biskupów http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Kowalczyk - cite_note-catholic-hierarchy-2.
Abp Józef Kowalczyk troszczył się także o rozwój życia zakonnego i konsekrowanego w Polsce. W każdej wolnej chwili wizytował różnorodne zgromadzenia zakonne, uczestnicząc w istotnych dla nich chwilach, służąc opieką i radą. Ponadto bardzo wiele podróżował po całej Polsce wizytując poszczególne diecezje, uczestnicząc w konsekracjach biskupich, posłudze sakramentalnej, dniach skupienia różnorodnych środowisk.
Przez lata dał się on poznać jako konsekwentny inspirator i zarazem obrońca linii wyznaczonej współczesnemu Kośiołowi przez nauczanie Soboru Watykańskiego II. Pełniąc swą misję dyplomatyczną z ramienia Stolicy Apostolskiej był też bardzo otwarty w utrzymywaniu bezpośrednich kontaktów z niemal wszystkimi liczącymi się środowiskami kościelnymi, kulturalnymi czy intelektualnymi w Polsce.
Arcybiskup Józef Kowalczyk jest szczególnie otwarty i wrażliwy na potrzeby innych stąd też duża aktywność w działalności dobroczynnej. W swych rodzinnych Jadownikach Mokrych zainicjował zbudowanie Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, Domu Miłosierdzia, Izby Pamięci Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II oraz innych obiektów, tworzących infrastrukturę Ośrodka i parafii.
W uznaniu swych zasług abp Kowalczyk otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń m. in.: doktoraty honoris causa: Akademii Rolniczej w Krakowie (1999), Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (2000), Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (2001) Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (2004) i Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu (2011). Jest honorowym obywatelem Sandomierza (1992), Kwidzyna (1993), Chojnic (1994) oraz powiatu tarnowskiego (2009) i gminy Wietrzychowice (2001). Zapraszamy do galerii